TG Telegram Group Link
Channel: Судова Практика ZakonOnline (Верховний Суд та ЄСПЛ)
Back to Bottom
​​✍🏻ПРОМІЖНЕ СУДОВЕ РІШЕННЯ ПІДЛЯГАЄ ОБОВ’ЯЗКОВОМУ ВИКОНАННЮ

🇪🇺Правова позиція ЄСПЛ у справі «KURAL v. TÜRKİYE» від 19.03.2024, заява № 84388/17

Заявник скаржився на те, що національні органи влади не поновили його на попередній посаді всупереч прийнятому на його користь рішенню про зупинення виконання наказу про його переведення.

ЄСПЛ наголосив, що виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розглядатися як невід'ємна частина «судового розгляду» для цілей ст.6 Конвенції. Це стосується також виконання проміжних судових рішень, які залишаються чинними до винесення остаточного рішення у справі, що розглядається судом. Вважати інакше означало б винесення обов'язкового, хоча і проміжного, судового рішення, позбавленого мети і сенсу.

У цій справі національні органи влади не виконали проміжне судове рішення належним чином. Так, заявника було знову призначено на ту саму посаду, на яку його було переведено оскаржуваним наказом.

Суд постановив, що він не переконаний у тому, що недолік проміжного провадження обов'язково буде виправлений на більш пізній стадії, тобто під час розгляду справи по суті, оскільки будь-яка шкода, завдана в цей час, може стати незворотною, а реальна можливість відшкодування завданої шкоди буде незначною - за винятком, можливо, можливості грошової компенсації.

Отже, що навіть коли невиконання обов'язкового до виконання проміжного судового рішення не робить виконання остаточного рішення в основному провадженні неможливим або надмірно складним, таке остаточне рішення та його виконання часто може бути нездатним відшкодувати будь-яку шкоду, завдану позивачам за цей час.

Відповідно, мало місце порушення п.1 ст.6 Конвенції.

Згодні з висновком ЄСПЛ?

ZakonOnline - швидкий пошук судової практики

#ЄСПЛ #правова_позиція
​​✍️ПРАВОВІ ПОЗИЦІЇ ВЕРХОВНОГО СУДУ, ЯКІ СКАСУВАЛИ ПОПЕРЕДНЮ СУДОВУ ПРАКТИКУ

📁Добірка 510

СИСТЕМА ПОШУКУ СУДОВОЇ ПРАКТИКИ ВС ТА ЄСПЛ
ZakonOnline
🇺🇦 22830 правових позицій ВС
🇪🇺 1915 правових позицій ЄСПЛ

Щодо відсутності в ЦК УРСР 1963 року конструкції нікчемності правочину чи договору

📕Скасована правова позиція:
Правова позиція Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 30 листопада 2022 року у справі № 490/5891/19
Щодо нікчемності нотаріально не посвідченої угоди, яка укладена на товарній біржі

📗Актуальна правова позиція: Правова позиція Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 25 березня 2024 року у справі № 336/6023/20


Щодо неможливості нотаріального посвідчення договору, укладеного на товарній біржі

📕Скасована правова позиція:
Правова позиція Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 30 листопада 2022 року у справі № 490/5891/19
Щодо нікчемності нотаріально не посвідченої угоди, яка укладена на товарній біржі

📗Актуальна правова позиція: Правова позиція Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 25 березня 2024 року у справі № 336/6023/20(1)

ZakonOnline - швидкий пошук судової практики

#Цивільний_процес #правова_позиція #добірка #відступ
​​✍🏻ВИПЛАТА ПРЕМІЙ, ПЕРЕДБАЧЕНИХ КОНТРАКТОМ, ЗАЛЕЖИТЬ ВІД РЕЗУЛЬТАТУ ПРАЦІ ПРАЦІВНИКА

⚖️Правова позиція ВС у справі № 760/1125/20-ц
👨🏻‍⚖️Рішення ВС у справі № 760/1125/20-ц від 19.02.2024

Працівник звернувся з позовом до АТ «Укрзалізниця» про стягнення заборгованості із заробітної плати у виді квартальних премій та річної премії. Позивач вважав, що працівники, на яких поширюються нормативно-правові акти, якими визначено умови та розмір здійснення виплат премій, можуть бути позбавлені таких виплат лише у випадках i за умов, передбачених цими актами.

КЦС ВС не погодився з доводами позивача з огляду на таке.

Для врегулювання трудових відносин які виникають на підставі трудового договору (контракту) застосовується механізм централізованого державного регулювання трудових відносин, який у поєднанні із індивідуально-договірним регулюванням праці дозволяє сторонам трудового договору (контракту) визначити його умови, що при досягненні згоди щодо їхнього змісту включаються до умов трудового договору (контракту) та є обов'язковими до виконання сторонами.

Премії, передбачені контрактом, як і інші премії, передбачені системою оплати праці, не нараховуються і не виплачуються автоматично. Їх виплата залежить від результатів праці працівника, а саме досягнення умов і показників преміювання, визначених у положенні про преміювання. Рішення про виплату премії приймає роботодавець на підставі виконаних працівником умов і досягнутих показників преміювання.

При встановленні досягнутих результатів праці (умов і показників преміювання), які для членів виконавчого органу передбачені Картою оцінки результатів членів правління) виплата премій роботодавцем є обов'язковою. Своєю чергою, в разі недосягнення встановлених показників преміювання, ці премії не виплачуються або зменшуються в розмірі (за наявності підстав), і це не може розглядатися як порушення роботодавцем умов контракту з членом виконавчого органу акціонерного товариства.

Погоджуєтеся з позицією ВС?

ZakonOnline - швидкий пошук судової практики

#Цивільний_процес #правова_позиція
​​✍🏻КОНТРОЛЮЮЧИЙ ОРГАН МАЄ ПРАВО ФОРМУВАТИ ТА НАДСИЛАТИ ВИМОГУ ПРО СПЛАТУ БОРГУ (НЕДОЇМКИ) ЗІ СПЛАТИ ЄСВ, ЯКИЙ УТВОРИВСЯ У ПЕРІОД З 14.04.2014 ПО 12.02.2020

⚖️Правова позиція ВС у справі № 360/4568/20
👨🏻‍⚖️Рішення ВС у справі № 360/4568/20 від 27.02.2024

ПрАТ звернулося з позовом до ДПС про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) зі сплати ЄСВ. У позивача до 12.02.2020 склалися очікування, що йому під час проведення АТО буде дозволено не сплачувати єдиний внесок, при цьому недоїмка за нарахованим, але не сплаченим ЄСВ, буде списана за його заявою після закінчення АТО.

КАС ВС не підтримав доводи позивача та вказав, що з аналізу п.9-3 (у подальшому п.9-4) розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон №2464-VI), вбачається, що платники єдиного внеску, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, де проводилася АТО, на період з 14.04.2014 до закінчення АТО або військового чи надзвичайного стану, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених ч.2 ст.6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Проте на підставі абз.5 пп.«у» п.83 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 14.01.2020 №440-IX «Про внесення змін до Митного кодексу України та деяких інших законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи», який набрав чинності 13.02.2020, п.9-4 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №2464-VI було виключено.

Відповідно, з 13.02.2020 платники єдиного внеску зобов'язані виконувати в повному обсязі обов'язки покладені на них нормами Закону №2464-VI, зокрема ст.6, в тому числі і щодо сплати ЄСВ, а контролюючі органи зобов'язані вчиняти дії (виконувати обов'язки в межах визначених нормами вказаного Закону), зокрема і щодо направлення вимоги про сплату недоїмки у разі її наявності.

Погоджуєтеся з позицією ВС?

ZakonOnline - швидкий пошук судової практики

#Адміністративний_процес #правова_позиція
КАС України (Кодекс адміністративного судочинства України)

Тест № 284: Справи про оскарження бездіяльності суб’єкта владних повноважень або розпорядника інформації щодо розгляду звернення або запиту на інформацію суд розглядає за правилами:
Anonymous Quiz
42%
спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи
25%
спрощеного позовного провадження з повідомленням учасників справи
5%
загального позовного провадження без повідомлення учасників справи
28%
загального або спрощеного провадження
​​✍🏻ЗАМОВНИК МАЄ ПРАВО ВІДМОВИТИСЯ ВІД ПРИЙНЯТТЯ РОБІТ ТА ЇХ ОПЛАТИ, ЯКЩО СУБПІДРЯДНИК НЕ ДОВЕДЕ, ЩО ТАКІ РОБОТИ ЗАМОВЛЯЛИСЯ ВІДПОВІДНО ДО ДОГОВОРУ

⚖️Правова позиція ВС у справі № 921/515/20
👨🏻‍⚖️Рішення ВС у справі № 921/515/20 від 06.02.2024

Замовник у відзиві на касаційну скаргу зазначив, що роботи, які внесені в акти, не відповідають умовам договору субпідряду, замовник виконання цих робіт не замовляв, не погоджував вартість та обсяги виконання цих робіт.

КГС ВС погодився з позицією замовника та вказав, що суди встановили, що субпідрядник здійснював будівництво та пов'язані з ним будівельні роботи за відсутності затвердженої замовником кошторисної документації на виконання робіт, складання якої є обов'язковим при визначенні вартості робіт з експлуатаційного утримання, що фінансуються за рахунок коштів державного та місцевого бюджетів.

Відповідно до ст.853 ЦК України підрядник зобов'язаний здійснювати будівництво та пов'язані з ним будівельні роботи відповідно до проектної документації, що визначає обсяг і зміст робіт та інші вимоги, які ставляться до робіт та до кошторису, що визначає ціну робіт. Підрядник зобов'язаний виконати усі роботи, визначені у проектній документації та в кошторисі (проектно-кошторисній документації), якщо інше не встановлено договором будівельного підряду (частина перша). Договором будівельного підряду мають бути визначені склад і зміст проектно-кошторисної документації, а також має бути визначено, яка із сторін і в який строк зобов'язана надати відповідну документацію (ч.2).

Таким чином, відмова замовника підписати акти була обґрунтованою, замовник має право відмовитися від прийняття робіт та їх оплати, оскільки субпідрядник не довів, що такі роботи замовлялися замовником відповідно до договору та затвердженої ним проектно-кошторисної документації.

Підтримуєте позицію ВС?

ZakonOnline - швидкий пошук судової практики

#Господарський_процес #правова_позиція
​​✍🏻ФАКТ НАДАННЯ ПОТЕРПІЛОМУ ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ З ПОРУШЕННЯМ НОРМ ЗАКОНОДАВСТВА НЕ ЛЕГАЛІЗУЄ МОЖЛИВІСТЬ ПОРУШЕННЯ НЕДОТОРКАННОСТІ ПРИВАТНОГО ВОЛОДІННЯ

⚖️Правова позиція ВС у справі № 722/151/20
👨🏻‍⚖️Рішення ВС у справі № 722/151/20 від 12.03.2024

У касаційній скарзі захисниця вказала, що засуджені не мали умислу на незаконне проникнення у володіння особи та в їх діях відсутня об'єктивна сторона інкримінованого злочину, оскільки земельна ділянка була передана у приватну власність потерпілого незаконно, що констатовано постановою суду (яка набрала законної сили), а відтак засуджені правомірно здійснювали на цій ділянці свої повноваження.

ККС ВС не погодився з аргументами захисниці.

Встановлена у ст.162 КК України кримінальна відповідальність за незаконне проникнення до житла чи іншого володіння особи є однією з законодавчих гарантій захисту прав людини, передбачених ст.8 Конвенції і ст.30 Конституції України.

Водночас сам факт протиправного володіння особою житловим приміщенням та/або земельною ділянкою, навіть якщо вони мають іншого власника, не надає права нікому, у тому числі службовим особам, входити й оглядати ці об'єкти без дозволу фактичного володільця за межами встановлених законом процедур.

Адже кримінально-правова охорона недоторканності житла чи іншого володіння особи покликана забезпечити також захист нерозривно пов'язаного з цими об'єктами права людини на повагу до її приватного та сімейного життя.

Таким чином, встановлений судом у подальшому факт надання потерпілому земельної ділянки у власність з порушенням спеціальних норм земельного й екологічного законодавства не тягнув ретроспективних правових наслідків у виді легалізації порушення недоторканності приватного володіння службовими особами міської ради.

Згодні з висновком ВС?

ZakonOnline - швидкий пошук судової практики

#Кримінальний_процес #правова_позиція
Forwarded from ЦДСП
Аналіз заяви свідчить про те, що встановлення факту фактично має на меті встановлення обставин злочину (подія, склад та суб`єкти), що підлягає встановленню лише в межах кримінального провадження. Суд цивільної юрисдикції не може перевіряти та надавати оцінку обставинам, які підлягають встановленню під час здійснення кримінального провадження відповідно до вимог КПК України
🔥Постанова КЦС ВС від 20.03.2024 № 233/61/23 (61-13040св23):
📎https://zakononline.com.ua/court-decisions/show/117849480
​​✍️ПРАВОВІ ПОЗИЦІЇ ВЕРХОВНОГО СУДУ У СПОРАХ З МИТНИМИ ОРГАНАМИ

📁Добірка 511


СИСТЕМА ПОШУКУ СУДОВОЇ ПРАКТИКИ ВС ТА ЄСПЛ
ZakonOnline
🇺🇦 21865 правових позицій ВС
🇪🇺 1917 правових позицій ЄСПЛ

Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 09 листопада 2023 року у справі № 640/14595/20
Щодо податкових пільг для операцій з постачання на митну територію окремих товарів, що запроваджених у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)

Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 17 листопада 2023 року у справі № 160/12677/19
Щодо документа, який підтверджує статус преференційного походження товару

Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 20 березня 2024 року у справі № 822/2718/17
Щодо класифікації товарів під час митного оформлення

Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 13 березня 2024 року у справі № 810/4338/17
Щодо суб'єкта відшкодування витрат на проведення митного огляду товару

Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 03 квітня 2024 року у справі № 646/14469/15-а
Щодо способу захисту порушеного права у разі скасування рішення митниці, яким було збільшено митну вартість товару, отриманого у вільний обіг

ZakonOnline - швидкий пошук судової практики

#Адміністративний_процес #правова_позиція #добірка
​​✍🏻У ПРИВАТНОГО НОТАРІУСА, ЯКИЙ НЕ БРАВ УЧАСТІ У СПРАВІ, ВІДСУТНЄ ПРАВО НА КАСАЦІЙНЕ ОСКАРЖЕННЯ, ЯКЩО СУД НЕ ВРАХУВАВ ПРИ РОЗГЛЯДІ СПРАВИ ВИТЯГ (ВИТЯГИ) ДЕРЖАВНОГО РЕЄСТРУ ОБТЯЖЕНЬ РУХОМОГО МАЙНА, СФОРМОВАНИЙ ТАКИМ НОТАРІУСОМ

⚖️Правова позиція ВС у справі № 686/3324/22
👨🏻‍⚖️Рішення ВС у справі № 686/3324/22 від 01.04.2024

Приватний нотаріус подала до ВС касаційну скаргу у спорі про усунення перешкод у здійсненні права власності на автомобіль шляхом припинення обтяження. Нотаріус не брала участі у справі, проте вважала, що апеляційний суд вирішив питання про її права, свободи, інтереси та обов`язки, оскільки зробив висновок про неналежність документів, які нею виготовлялись при посвідченні договору купівлі-продажу спірного автомобіля.

З цього приводу ВС зазначив, що цивільний суд за позовом про усунення перешкод у здійсненні права власності на автомобіль шляхом припинення обтяження, стягнення моральної шкоди вирішує цивільний спір.

Проявом розумності є те, що законодавець не пов`язує можливість вирішення цивільного позову про усунення перешкод у здійсненні права власності на автомобіль шляхом припинення обтяження, стягнення моральної шкоди із залученням приватного нотаріуса, якщо суд не врахував при розгляді справи витяг (витяги) Державного реєстру обтяжень рухомого майна, сформований таким нотаріусом.

Тому приватний нотаріус не належить до кола осіб, які відповідно до п. 1 ч.1 ст.389 ЦПК України мають право касаційного оскарження постанови суду першої інстанції в цій справі, оскільки апеляційний суд питання про права, свободи, інтереси та (або) обов'язки приватного нотаріуса не вирішував.


Згодні з позицією ВС?

👉 З аналізом судової практики у сфері приватного права можна також ознайомитись на телеграм-каналі «Трохи про приватне право» Василя Крата, судді Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду, за посиланням: https://hottg.com/glossema.

ZakonOnline - швидкий пошук судової практики

#Цивільний_процес #правова_позиція
Forwarded from ЦДСП
Положення ст. 81 СК України та ч. 3 ст. 181 СК України вказують на необхідність визначення розміру аліментів від частки доходу платника, а не його заробітку. Перелік видів доходів, які враховуються при визначенні розміру аліментів на дитину включає до поняття «заробітку» також і виплати, які заробітною платою не є, зокрема доходи від підприємницької діяльності, кооперативів, тощо, що свідчить про більш широке тлумачення змісту поняття «заробіток», ніж виплати, які виплачуються в межах трудових правовідносин
🔥Постанова КЦС ВС від 13.03.2024 № 753/21336/21-ц (61-1111св23):
📎https://zakononline.com.ua/court-decisions/show/117686065
​​✍️ПРАВОВІ ПОЗИЦІЇ ВЕРХОВНОГО СУДУ ЩОДО СПЛАТИ ЄСВ

📁Добірка 512


СИСТЕМА ПОШУКУ СУДОВОЇ ПРАКТИКИ ВС ТА ЄСПЛ
ZakonOnline
🇺🇦 21900 правових позицій ВС
🇪🇺 1917 правових позицій ЄСПЛ

Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 04 квітня 2023 року у справі № 520/693/2020
Щодо застосування персоніфікованого підходу при нарахуванні податку на доходи фізичних осіб, військового збору та єдиного соціального внеску

Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 18 серпня 2023 року у справі № П/811/1594/15
Щодо звільнення роботодавців від нарахування та утримання єдиного соціального внеску під час мобілізації та на особливий період

Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 13 березня 2024 року у справі № 809/35/17
Щодо порядку розгляду скарги, яка вимоги про визнання протиправними рішень контролюючого органу у частині стосовно ЄСВ та податкових повідомлень-рішень у частині стосовно ПДФО

Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 13 березня 2024 року у справі № 809/35/17(1)
Щодо правових наслідків порушення контролюючим органом строку прийняття рішення за результатами розгляду скарги платника єдиного соціального внеску

Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 09 квітня 2024 року у справі № 160/7966/22
Щодо моменту, з якого почала діяти ознака доходів фізичних осіб з кодом «197»

ZakonOnline - швидкий пошук судової практики

#Адміністративний_процес #правова_позиція #добірка
​​✍🏻ПОНЯТТЯ “ЧАСТИНА ЧИСТОГО ПРИБУТКУ” ВИКОРИСТОВУЄТЬСЯ ЗАКОНОДАВЦЕМ ДЛЯ РОЗКРИТТЯ ЗМІСТУ ПОНЯТТЯ “ДИВІДЕНДИ”

⚖️Правова позиція ВС у справі № 910/5357/23
👨🏻‍⚖️Рішення ВС у справі № 910/5357/23 від 19.03.2024

У касаційній скарзі ПАТ вказало, що акція, як цінний папір, посвідчує право на отримання лише дивідендів, тоді як предметом цього спору є частина чистого прибутку.

КГС ВС не погодився з доводами касанта з огляду на таке.

Відповідно до ст.25 Закону України "Про акціонерні товариства" кожною простою акцією акціонерного товариства її власнику-акціонеру надається однакова сукупність прав, включаючи право на отримання дивідендів.

Відповідно до ст.30 Закону України "Про акціонерні товариства" від 17.09.2008 №514-VI (у редакції, що була чинною на момент виникнення спірних правовідносин) та ст.34 Закону України "Про акціонерні товариства" від 27.07.2022 №2465-IX дивіденд - це частина чистого прибутку акціонерного товариства, що виплачується акціонеру з розрахунку на одну належну йому акцію певного типу та/або класу.

У свою чергу, ст.21 Закону України "Про Державний бюджет України на 2021 рік" чітко передбачено, що частина чистого прибутку сплачується до державного бюджету та іншим учасникам господарського товариства пропорційно розміру їх акцій (часток) у статутному капіталі.

Тобто, поняття "частина чистого прибутку" використовується законодавцем для визначення та розкриття змісту поняття "дивіденди".

Згодні з позицією ВС?

ZakonOnline - швидкий пошук судової практики

#Господарський_процес #правова_позиція
ЦПК України (Цивільний процесуальний кодекс України)

Тест № 285: Під час вступного слова учасників справи головуючий може зняти питання, що не стосуються предмета спору, поставити питання учаснику судового процесу:
Anonymous Quiz
21%
з власної ініціативи
5%
за усним клопотанням учасника справи
11%
з власної ініціативи і за наявності усного клопотання учасника справи
64%
з власної ініціативи або за усним клопотанням учасника справи
​​Шановні друзі та колеги!

Саме час підвести підсумки та подякувати всім, разом з ким ми організовували та проводили 26 квітня 2024 р. ІІ-й АНТИКОРУПЦІЙНИЙ ФОРУМ 2024, під час якого разом із представникам антикорупційних органів, суддями та адвокатами, було розглянуто актуальні питання, гострі проблеми та шляхи їх вирішення. Основними темами для обговорення стали:

▫️робота системи антикорупційних органів України в умовах війни на прикладі АРМА;

▫️винуватість без вироку: проблеми публічної комунікації в антикорупційних справах;

▫️презумпція правомірності набуття права власності VS Презумпція необґрунтованості активів;

▫️корупційні провадження та угоди зі слідством як панацея для полегшення ступеня відповідальності;

▫️психофізіологічне дослідження з використанням поліграфу як технічний засіб профілактики та виявлення корупційних правопорушень

Першочергово, ми хочемо подякувати за підтримку Генеральному партнеру форуму – ЮФ GRACERS та персонально Лисенку Сергію, адвокату, к.ю.н., керуючому партнеру ЮФ GRACERS, члену Правління ААУ, голові Комітету ААУ з протидії корупції та комплаєнсу, а також Професійному партнеру форуму Attorneys at law «Leshchenko, Doroshenko & partners» та особисто Лещенку Олександру, керуючому партнеру Attorneys at law «Leshchenko, Doroshenko & partners», к.ю.н., адвокату.

Асоціація адвокатів України вдячна всім спікерам за актуальні та змістовні доповіді та експертам за цікаві та професійні думки. Щиро дякуємо вам за конструктивну дискусію, яка відбулася під час проведення заходу. Наша безмежна вдячність партнерам форуму: VB Partners, ЮК «АМБЕР», EVERLEGAL, Riyako&Partners, Alertes, LCF Law Group.

Дякуємо всім, хто долучився до заходу, та висловлюємо впевненість у нашій подальшій плідній і взаємовигідній співпраці на благо спільних інтересів.

До нових зустрічей!
​​✍🏻У ВИПАДКУ, КОЛИ ОСОБУ ЗА ОДНИМ ВИРОКОМ ЗАСУДЖЕНО ДО РЕАЛЬНОГО ВІДБУВАННЯ ПОКАРАННЯ, А ЗА ІНШИМ ЗАСТОСОВУЄТЬСЯ ЗВІЛЬНЕННЯ ВІД ВІДБУВАННЯ ПОКАРАННЯ, КОЖНИЙ ВИРОК ВИКОНУЄТЬСЯ САМОСТІЙНО

⚖️Правова позиція ВС у справі № 183/6854/20
👨🏻‍⚖️Рішення ВС у справі № 183/6854/20 від 01.04.2024

Дану справу було передано на розгляд ОП ККС ВС на підставі приписів ч.2 ст.434-1 КПК України з огляду на те, що в ККС ВС існує різна практика застосування приписів ч.4 ст.70 КК України у випадку, коли особу за попереднім вироком засуджено до реального відбування покарання покарання, а після цього встановлено, що особа вчинила інший злочин, і суд доходить переконання, що є підстави до застосування приписів ст.ст.75,76 КК України та звільнення особи від відбування покарання.

Вирішуючи спірне питання, ККС ВС зазначив наступне.

Призначаючи покарання за сукупністю кримінальних правопорушень на підставі ч.4 ст.70 КК України, суд не вправі змінювати покарання, призначене попереднім (першим) вироком за окремий злочин. Він також не повинен ще раз призначати (дублювати) це покарання в новому (другому) вироку. У цьому разі діє юридична презумпція законності й обґрунтованості попереднього вироку, яку суд підтверджує, застосовуючи ч.4 ст.70 КК України.

Таким чином, якщо особі, яка вчинила кримінальне правопорушення, за вироком суду було призначено покарання, яке ухвалено відбувати реально, а потім було встановлено, що вона винна ще й в інших кримінальних правопорушеннях, за які за новим вироком особі призначається покарання із застосуванням на підставі ст.75 КК України звільнення від відбування покарання з випробуванням, положення ч.4 ст.70 КК України щодо призначення остаточного покарання не застосовуються і кожний вирок - попередній, за яким особа має відбувати покарання реально, та новий, за яким її звільнено від відбування покарання з випробуванням, виконуються самостійно.

Згодні з висновком ВС?

ZakonOnline - швидкий пошук судової практики

#Кримінальний_процес #правова_позиція
​​✍🏻НЕВЖИТТЯ ОРГАНАМИ ДЕРЖАВНОЇ ВЛАДИ НАЛЕЖНИХ ЗАХОДІВ ДЛЯ ПОЧАТКУ ПРОЦЕДУРИ НАДАННЯ МІЖНАРОДНОГО ЗАХИСТУ Є ПОРУШЕННЯМ СТ.3 КОНВЕНЦІЇ

🇪🇺Правова позиція ЄСПЛ у справі «SHEROV AND OTHERS v. POLAND» від 04.04.2024, заяви №54029/17 і трьох інших

Заявники скаржилися за ст.3 Конвенції на те, що їм було відмовлено в доступі до процедури подання заяви про надання притулку в Польщі і що вони були відправлені в Україну, яка не була для них безпечною, а також створювала ризик їх "ланцюгового видворення" шляхом повернення Україною до Таджикистану.

Суд встановив, що заявники не мали ефективних гарантій, які б захистили їх від ризику бути підданими нелюдському або такому, що принижує гідність, поводженню. Для виконання своїх процесуальних зобов'язань за ст.3 Конвенції польські органи влади повинні були або дозволити заявникам залишитися на території Польщі до розгляду їхніх заяв про надання притулку, або, перш ніж відправляти їх назад в Україну, перевірити, чи є ця держава безпечною для заявників і чи матимуть вони там доступ до адекватної процедури надання притулку.

З огляду на вищевикладене, той факт, що не було розпочато жодної процедури, в рамках якої можна було б розглянути заяви заявників про надання міжнародного захисту, коли заявники перебували на польському прикордонному переході, і що вони були відправлені назад в Україну без перевірки того, чи є приймаюча держава безпечною для них і чи матимуть вони там доступ до ефективної та адекватної процедури надання притулку, або чи не будуть вони піддані ризику примусового повернення та поводження, забороненого ст.3 Конвенції, є порушенням процесуального обмеження цієї статті.

Відповідно, мало місце порушення ст.3 Конвенції.

Порушено права заявників?

ZakonOnline - швидкий пошук судової практики

#ЄСПЛ #правова_позиція
​​Запрошуємо на спільний захід Комітету ААУ з податкового права та ДПС України!

КІК & ТЦУ: помилки та наслідки.

Відкритий мікрофон із фахівцями ДПС.


4 години прямих запитань до ДПС України у форматі «відкритого мікрофону». До 100 учасників офлайн.

Не зволікайте – кількість місць обмежена.

Учасники офлайн-заходу - мають можливість поставити власне запитання.

Пряма безкоштовна трансляція заходу, але без можливості поставити запитання.

Можливість поставити запитання заздалегідь – заповнивши відповідну форму за посиланням: https://forms.gle/XqNg2FT3w9TNfDQL9


Генеральний партнер – ID Legal Group
Дата – 17 травня 2024 року
Час – 10:00 – 14:00
Місце - IQ Business Center

Програма та реєстрація

Модератор заходу: Анна Ігнатенко – партнерка ID Legal Group

На запитання учасників «відкритого мікрофону» відповідатимуть:

Катерина Риженкова - Директорка Департаменту трансфертного ціноутворення ДПС України,
Олександр Гюржи - Начальник управління контролю міжнародної діяльності Департаменту трансфертного ціноутворення ДПС
​​✍️ПРАВОВІ ПОЗИЦІЇ ВЕРХОВНОГО СУДУ, ЯКІ СКАСУВАЛИ ПОПЕРЕДНЮ СУДОВУ ПРАКТИКУ

📁Добірка 513

СИСТЕМА ПОШУКУ СУДОВОЇ ПРАКТИКИ ВС ТА ЄСПЛ
ZakonOnline
🇺🇦 22930 правових позицій ВС
🇪🇺 1933 правових позицій ЄСПЛ

Щодо правових наслідків відмови у задоволенні позову про усунення перешкод у вихованні дитини і спілкуванні з нею

📕Скасована правова позиція:
Правова позиція Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 05 грудня 2018 року у справі № 175/5360/13-ц
Щодо обов'язкової передумови подання дідом/бабою позову про усунення перешкод у спілкуванні з внуками

📗Актуальна правова позиція: Правова позиція Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 25 березня 2024 року у справі № 742/1716/23


Щодо обов'язку повіреного негайно передати довірителеві все одержане у зв`язку з виконанням усного договору доручення

📕Скасовані правові позиції: Правова позиція Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 17 березня 2021 року у справі № 360/1742/18

Правова позиція Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 30 червня 2021 року у справі № 761/34272/18

📗Актуальна правова позиція: Правова позиція Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 25 березня 2024 року у справі № 458/229/18

ZakonOnline - швидкий пошук судової практики

#Цивільний_процес #правова_позиція #добірка #відступ
​​✍🏻САМЕ ПО СОБІ НЕПРОСТАВЛЕННЯ У ОРДЕРІ НА НАДАННЯ ПРАВОВОЇ ДОПОМОГИ ДАТИ ЙОГО ВИДАЧІ НЕ СПРОСТОВУЄ ПОВНОВАЖЕНЬ АДВОКАТА НА ЗДІЙСНЕННЯ ПРЕДСТАВНИЦТВА

⚖️Правова позиція ВС у справі № 758/5941/21
👨🏻‍⚖️Рішення ВС у справі № 758/5941/21 від 28.02.2024

У касаційній скарзі відповідач, серед іншого, вказав, що в адвоката були відсутні повноваження на представлення інтересів позивача в суді першої інстанції, оскільки ордер на надання правничої (правової) допомоги не містив обов'язкового реквізиту, а саме дати його видачі.

КЦС ВС не погодився з доводами касаційної скарги з огляду на таке.

Відповідно до ч.4 ст.62 ЦПК України повноваження адвоката як представника підтверджуються довіреністю або ордером, виданим відповідно до Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність».

П.12 Положення про ордер на надання правничої (правової) допомоги від 12.04.2019 №41 встановлює вимоги щодо реквізитів ордеру.

Ордер, який видано відповідно до Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», є самостійним документом, що підтверджує повноваження адвоката. Виходячи зі змісту ч.ч.1, 3 ст.26 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», ордер може бути оформлений адвокатом (адвокатським бюро, адвокатським об'єднанням) лише на підставі укладеного договору. Крім того, адвокат несе кримінальну відповідальність за завідомо неправдиве повідомлення суду про повноваження представляти іншу особу в суді, а так само умисне невнесення адвокатом до ордера відомостей щодо обмежень повноважень, установлених договором про надання правничої допомоги (ст. 400-1 КК України).

Таким чином, саме по собі непроставлення у ордері на надання правової допомоги дати його видачі, за наявності у цьому документі всіх інших необхідних реквізитів, передбачених п.12 Положення, не спростовує повноваження названого адвоката на представництво інтересів клієнта у суді.

Згодні з позицією ВС?

ZakonOnline - швидкий пошук судової практики

#Цивільний_процес #правова_позиція
HTML Embed Code:
2024/05/02 04:06:48
Back to Top