У 2025 році Полтава запланувала оновлення харчоблоків у шести школах, загальна кошторисна вартість яких становить понад 212 млн грн.
Проєкти розробили без відкритих тендерів — напряму замовили послуги у трьох інженерів-проєктантів: Олександра Нижника, Сергія Мурзи та Романа Мягкохліба.
Процес проєктування та проходження експертизи відбувся вкрай швидко — деякі проєкти виготовлялися за 13 днів, а експертні висновки отримували за 2–6 днів. Така оперативність викликає сумніви щодо якості та достовірності перевірок.
Загалом на проєктні роботи з міського бюджету витратили понад 5,6 млн грн, хоча не факт, що всі проєкти будуть реалізовані. Аналіз укладених договорів виявив тісну співпрацю між проєктантами та експертами, які перевіряли один одного, створюючи ризики кругової поруки та формальності експертиз.
У 2024 році Полтава вже отримала держсубвенції для ремонту харчоблоків у двох школах, але новий масштабний пакет із шести проєктів планують реалізовувати також за рахунок держбюджету або донорів через платформу DREAM.
На цьому тлі постає питання доцільності пріоритетів міської влади. В умовах, коли інші критично важливі інфраструктурні об’єкти, як-от водоканал чи серпантин на Монастирській горі, залишаються без фінансування, вкладення сотень мільйонів у харчоблоки виглядає як дисбаланс у стратегічному плануванні.
Непрозорий розподіл бюджетних коштів, монополізація експертиз у сфері проєктування та відсутності системного контролю за ефективністю використання державних і місцевих фінансів.
Є велика необхідність реформи системи експертизи, яка станом на травень 2025 року залишається в підвішеному стані.
>>Click here to continue<<
