🥕 Що таке пермакультура і навіщо її вивчати? 🥔
«Пермакультура — це революція, замаскована під садівництво».
— Майк Фейнголд.
🧑🌾 У нашому дописі «Копай для революції» ми згадували пермакультуру.
💁 А зараз розкажемо, що це таке і нащо воно людям, які прагнуть до гармонії з Природою та відходу від індустріального способу життя.
✏️ Пермакультура (від «permanent culture» — перманентна культура) — це підхід до проєктування стійкого довкілля, який надихається природними екосистемами. Тобто його використовують як для агрокультури, так і більш широко — для самозабезпечнння, будівництва, створення поселень, відновлення зруйнованих екосистем тощо.
🧙♂️ Хоч, по суті, стале господарство у балансі з Природою практикувалося тисячоліттями, саме термін «пермакультура» був запропонований у 1978 році Білом Моллісоном та Девідом Голмґреном. Побачивши проблеми індустріалізації і «зеленої революції» в агрокультурі, дослідники вирішили розробити альтернативний метод забезпечення людських потреб.
Етика пермакультури базується на трьох засадах:
🌍 Турбота про Землю — в нашому дизайні, ми враховуємо потреби екосистем та їхніх жителів. Піклуйся про довкілля, і воно піклуватиметься про тебе!
🫂 Турбота про людей — ми разом задовільняємо наші потреби, піклуємося про себе та інших членів спільноти.
⚖️ Справедливий розподіл — ми лімітуємо своє споживання ресурсів задля того, щоб інші також могли задовольнити свої потреби. Також ми ділимося надлишками — як з людьми, так і з іншими істотами.
Тож нащо воно тобі?
🍏 ти навчишся вирощувати їжу без пестицидів, нафтових добрив та іншої індустріальної гидоти, що отруює тебе і довкілля;
🏡 ти дізнаєшся як збудувати екологічне енергоефективне житло;
👀 ти почнеш споглядати за Природою, навчатися у неї;
🪄 ти знатимеш інструменти для адаптації до змін клімату та виживання після падіння цивілізації;
⛓ ти не залежатимеш від Системи, щоб забезпечити себе та своїх близьких;
🌳 ти зможеш створити пермакультурний лісосад своєї мрії — і він буде годувати людей та інших істот ще не одне покоління!;
🤗 ти зможеш зробити цей світ трошки зеленішим, різноманітнішим і стійкішим.
Де вивчати?
🖇 Громадська спілка «Пермакультура в Україні» має лекції у відкритому доступі, книги у продажу, багато корисної інформації в Інсті та навіть проводить сертифікаційні курси з пермакультури.
🌐 У мережі є безліч англомовної інформації — див. Geoff Lawton, Andrew Millison, чи просто гугли «permaculture».
📗 Також нижче ми прикріплюємо "біблію" пермакультури — «Permaculture: A Designers' Manual».
❗️ А ще у нас є для тебе анонс: ми запускаємо Бібліотеку Плем'я — онлайн бібліотеку, де крім пермакультури тебе чекає: теорія анархізму, класики антитех думки, знання з ферментації, травництва, екобудівництва та багато іншого, що наблизить нас до світу, який ми хочемо створити.
Слідкуй за анонсами!
ПЛЕМ’Я 🔥🐒
>>Click here to continue<<
