«Так я став смертю, руйнівником світів» - саме ця цитата з «Бхагавадгіти» спала на думку Роберту Оппенгеймеру в момент вдалого випробування головного його дітища - першої американської атомної бомби💣. Втім, все по черзі!
Минулого разу ми зупинилися на протистоянні фізичних моделей, запропонованих на початку ХХ століття двома видатними фізиками з різних сторін земної кулі: японця Нагаока Хатаро й англійця Джозефа Джона Томсона. Здавалося, воно вирішене іншим великим британцем - Ернестом Резерфордом, досліди якого продемонстрували неправильність припущень його вчителя. Але що, якщо в гру вступить нова постать?
Резерфорд експериментально підтвердив, що атом має єдине «щільне» центральне ядро, а електрони утримуються на своїх орбітах завдяки електростатичним силам. У результаті наукова спільнота визнала «планетарну» фізичну модель атома ⚛️ – «модель Хатаро». Однак і вона була досить неідеальною!
З погляду «класичної» електродинаміки, електрони в моделі Резерфорда, рухаючись навколо ядра, мають безупинно випромінювати енергію. Оскільки енергія не може виникати з нізвідки, то колись вона закінчиться, після чого електрони впадуть на ядро.
Чергова розбіжність знову виглядала нездоланною 🧐. Тут то на арену й вийшла нова видатна особистість.
Зустрічайте, уродженець батьківщини принца Гамлета 🎭, майбутній лауреат Нобелівської премії, майбутній засновник квантової механіки, майбутній учасник Манхеттенського проєкту і, що найцікавіше, переконаний пацифіст ☮️ Нільс Бор!
Цікаво, що першим учителем Бора, як і Резерфорда, був не раз згаданий нами Томсон. Проте їхня подальша співпраця не склалася.
В чому була причина непорозуміння та як обидва великі учні Томсона згодом об’єдналися та заклали фундамент для створення атомної бомби та енергетики?
Відповіді на ці та інші питання ви можете прочитати у нашому новому Телеграфі!
P.S. Тепер, коли читачі мають повну версію кожного посту в Телеграфі, їм немає потреби зазирати до нашої сторінки у Фейсбуці. Однак ми проситимемо всіх все-таки робити це, щоб поставити «лайк» та репостнути наш пост ще й там. Пам'ятайте: ваші взаємодії з публікаціями у будь-яких соцмережах різко підвищують кількість їхніх показів іншим користувачам, тож цими діями ви робите мешканців нашої України розумнішими!
>>Click here to continue<<
