TG Telegram Group Link
Channel: Судова Практика ZakonOnline (Верховний Суд та ЄСПЛ)
Back to Bottom
Судова Практика ZakonOnline (Верховний Суд та ЄСПЛ) pinned «​​Ми підготували для вас свій подарунковий кошик до Великодня, побалуйте і ви себе! Приєднуйтеся до користувачів нашої системи пошуку, аналізу та моніторингу судової практики ZakonOnline, або подовжуйте термін використання за зниженими цінами. Акційні ціни…»
​​✍🏻ВІДМОВА У НАДАННІ ЧОЛОВІКУ-ПОЛІЦЕЙСЬКОМУ ВІДПУСТКИ ПО ДОГЛЯДУ ЗА ДИТИНОЮ СТАНОВИТЬ ДИСКРИМІНАЦІЮ ЗА ОЗНАКОЮ СТАТІ

🇪🇺Правова позиція ЄСПЛ у справі «B.T. v. RUSSIA» від 19.03.2024, заява № 15284/19

Заявник, співробітник дорожньої поліції, скаржився на те, що відмова у наданні йому відпустки по догляду за дитиною становила дискримінацію за ознакою статі.

З цього приводу ЄСПЛ зазначив, що стосовно ролі догляду за дитиною протягом періоду, що відповідає відпустці по догляду за дитиною, чоловіки і жінки перебувають у «однаковому становищі».

У цій справі через суворе та дискримінаційне тлумачення умовного права чоловіків-поліцейських на відпустку для догляду за дитиною - за умови відсутності материнського догляду з об'єктивних причин - заявникові було відмовлено у наданні відпустки для догляду за дитиною, незважаючи на конкретні обставини його сімейної ситуації, які чітко свідчили про відсутність щоденного материнського догляду за його новонародженою дитиною. Не було враховано жодних міркувань щодо найкращих інтересів дитини.

З огляду на вищевикладене, Суд вважав, що різниця у ставленні до чоловіків -поліцейських та жінок-поліцейських щодо права на відпустку для догляду за дитиною не може бути розумно та об'єктивно виправданою. Не було розумного співвідношення пропорційності між законною метою підтримання оперативної ефективності поліції та оскаржуваною різницею у ставленні до них. Тому ця різниця у ставленні, жертвою якої став заявник, становила дискримінацію за ознакою статі.

Відповідно, мало місце порушення ст.14 у поєднанні зі ст.8 Конвенції.

Згодні з висновком ЄСПЛ?

ZakonOnline - швидкий пошук судової практики

#ЄСПЛ #правова_позиція
​​✍️ПРАВОВІ ПОЗИЦІЇ ВЕРХОВНОГО СУДУ, ЯКІ СКАСУВАЛИ ПОПЕРЕДНЮ СУДОВУ ПРАКТИКУ

📁Добірка 507

СИСТЕМА ПОШУКУ СУДОВОЇ ПРАКТИКИ ВС ТА ЄСПЛ
ZakonOnline
🇺🇦 22780 правових позицій ВС
🇪🇺 1908 правових позицій ЄСПЛ

Щодо правової природи договору про надання права на експлуатацію фіксованих місць паркування

📕Скасована правова позиція:
Правова позиція Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 03 лютого 2020 року у справі № 910/6312/19

📗Актуальна правова позиція: Правова позиція Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 15 березня 2024 року у справі № 910/1248/23


Щодо визначення моменту, з якого розпочинається перебіг строку дії договору оренди землі

📕Скасована правова позиція:
Правова позиція Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 16 листопада 2022 року у справі № 447/2461/20

📗Актуальна правова позиція: Правова позиція Великої Палати Верховного Суду згідно з Постановою від 06 березня 2024 року у справі № 902/1207/22

ZakonOnline - швидкий пошук судової практики

#Господарський_процес #Цивільний_процес #правова_позиція #добірка #відступ
​​✍🏻НАЛЕЖНИМ СПОСОБОМ ЗАХИСТУ ПРАВА АКЦІОНЕРА НА ОБОВ’ЯЗКОВИЙ ВИКУП АКЦІЙ Є ЗВЕРНЕННЯ З ПОЗОВОМ ДО ВЛАСНИКА ДОМІНУЮЧОГО КОНТРОЛЬНОГО ПАКЕТА АКЦІЙ ПРО СТЯГНЕННЯ ЇХ ВАРТОСТІ

⚖️Правова позиція ВС у справі № 910/4777/21
👨🏻‍⚖️Рішення ВС у справі № 910/4777/21 від 15.02.2024

Акціонер звернувся з позовом до ПАТ про стягнення збитків у вигляді упущеної вигоди внаслідок втрати можливості продажу належних йому простих іменних акцій ПАТ.

У касаційній скарзі уповноважена особа ФГВФО на ліквідацію ПАТ вказала, що належним способом захисту права позивача на обов'язковий викуп акцій, може бути рішення суду про зобов'язання вчинити дії для визначення розміру вартості акцій в межах такого переддоговірного спору.

КГС ВС погодився з доводами касанта частково та вказав, що у акціонера, який звернувся до товариства з письмовою вимогою про обов'язкове придбання акцій власником домінуючого контрольного пакета акцій, та не отримав її задоволення у встановлений строк, виникає право вимагати від власника домінуючого контрольного пакета акцій сплатити їх вартість, визначену відповідно до ч.ч 5-7 ст.65-2 Закону України «Про акціонерні товариства».

Суди правильно зазначили, що власник домінуючого контрольного пакета акцій зобов'язаний придбати такі акції в силу імперативних приписів ст. 65-3 Закону України "Про акціонерні товариства".

Доказів того, що позивач звертався до власника домінуючого контрольного пакета акцій з вимогою щодо виконання ним безумовного обов'язку з придбання акцій акціонерного товариства на вимогу акціонера відповідно до процедури, передбаченої ст.65-3 Закону України «Про акціонерні товариства», та отримав відмову через незатвердження наглядовою радою ціни обов'язкового викупу, позивачем не надано та судом не встановлено.

Невжиття позивачем заходів, спрямованих на спонукання власника домінуючого контрольного пакета акцій виконати його обов'язок, передбачений ст.65-3 Закону України «Про акціонерні товариства», щодо сплати вартості належних акціонеру акцій у процедурі обов'язкового викупу, свідчить про недбалу поведінку самого кредитора.

Тобто, незгода акціонера з визначеною товариством ціною викупу акцій чи відсутність затвердженої ціни обов'язкового викупу акцій не є абсолютною перешкодою для захисту прав акціонера, зокрема, шляхом звернення з позовом до власника домінуючого контрольного пакета акцій про стягнення їх вартості.

Згодні з позицією ВС?

ZakonOnline - швидкий пошук судової практики

#Господарський_процес #правова_позиція
​​✍🏻НЕДОТРИМАННЯ ЛІЦЕНЗІЙНИХ УМОВ ПРИ УКЛАДЕННІ КРЕДИТНОГО ДОГОВОРУ НЕ Є ПІДСТАВОЮ ДЛЯ ВИЗНАННЯ ТАКОГО ДОГОВОРУ НЕДІЙСНИМ

⚖️Правова позиція ВС у справі № 757/28375/21-ц
👨🏻‍⚖️Рішення ВС у справі № 757/28375/21-ц від 04.03.2024

Касант вказав, що суди у цій справі не врахували, що кредитний договір, вчинений за відсутності ліцензії, може бути визнаний недійсним на підставі ст.227 ЦК України.

КЦС ВС не підтримав аргументи касанта з огляду на таке.

П.41 Ліцензійних умов, затверджених постановою КМУ №913 від 07.12.2016 (які були чинними на час укладення кредитного договору), визначено, що фінансова установа (крім страховика) не має права укладати договори щодо надання фінансових послуг (крім договорів страхування та договорів фінансового лізингу), зобов'язання яких визначені як грошовий еквівалент в іноземній валюті.

Водночас відповідальність за порушення законодавства у сфері ліцензування під час провадження господарської діяльності передбачена ст.20 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності». Зокрема, у ч.1 цієї статті (в редакції на час укладення кредитного договору) зазначено, що за здійснення видів господарської діяльності з порушенням умов ліцензування посадові особи суб'єктів господарювання несуть адміністративну відповідальність, передбачену КУпАП.

Також за змістом ст.16 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» у разі недотримання ліцензійних умов спеціально уповноважений орган з питань ліцензування може прийняти рішення про анулювання ліцензії.

Таким чином, закон не визначає недотримання ліцензійних умов при укладенні кредитного договору як підставу для визнання такого договору недійсним.

Згодні з висновком ВС?

ZakonOnline - швидкий пошук судової практики

#Цивільний_процес #правова_позиція
КАС України (Кодекс адміністративного судочинства України)

Тест № 280: Суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але:
Anonymous Quiz
18%
не більше шістдесяти днів
71%
не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі
4%
більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі
7%
не більше шістдесяти днів з дня подання позовної заяви
​​✍🏻ЗАВЕРШЕННЯ РОЗГЛЯДУ СПРАВИ У ВІДСУТНОСТІ ЗАСУДЖЕНОГО У РАЗІ НАЯВНОСТІ ІНФОРМАЦІЇ ПРО ПІДТРИМКУ НИМ АПЕЛЯЦІЙНОЇ СКАРГИ НЕ ВІДПОВІДАЄ ВИМОГАМ КПК УКРАЇНИ

⚖️Правова позиція ВС у справі № 161/5016/21
👨🏻‍⚖️Рішення ВС у справі № 161/5016/21 від 12.03.2024

У касаційній скарзі захисник вказав про порушення апеляційним судом права засудженого на захист, оскільки апеляційний розгляд відбувся без участі засудженого, який був позбавлений можливості виступити з власними доводами щодо своєї невинуватості.

ККС ВС підтримав позицію захисника та вказав, що із аудіозапису вбачається, що в судове засідання обвинувачений не з'явився. При з'ясуванні причини його неявки, захисник повідомив, що при спілкуванні з підзахисним безпосередньо перед початком судового засідання, останній йому повідомив, що знаходиться у лікаря у зв'язку з чим просив відкласти судове засідання на іншу дату.

На запитання суду про можливість проведення апеляційного розгляду, зокрема судових дебатів у відсутність обвинуваченого, прокурор зазначила, що оскільки останній підтримав апеляційну скаргу захисника та бажав надати пояснення з приводу зазначених у ній доводів, судові дебати неможливо провести без його участі, а тому просила відкласти апеляційний розгляд на наступний день. Захисник підтримав клопотання прокурора про відкладення апеляційного розгляду.

Однак, не дивлячись на те, що жоден із учасників судового провадження не заперечував щодо відкладення апеляційного розгляду, суд апеляційної інстанції порадившись на місці ухвалив перейти до стадії судового розгляду - судових дебатів і в подальшому завершення розгляду справи у відсутності обвинуваченого.

Таким чином, апеляційний суд не вжив достатніх заходів для забезпечення реалізації права засудженого на захист, зокрема права виступу в судових дебатах та відстоювання своєї позиції в суді, не забезпечив сторонам їхніх процесуальних прав та виконання процесуальних обов'язків, що відповідно до ст.412 КПК України є істотним порушенням вимог кримінального процесуального закону України.

Підтримуєте позицію ВС?

ZakonOnline - швидкий пошук судової практики

#Кримінальний_процес #правова_позиція
​​✍🏻ВІДМОВА ОСОБІ, СТОСОВНО ЯКОЇ ЗАСТОСОВАНО САНКЦІЇ, У ВІДСТРОЧЕННІ СПЛАТИ СУДОВОГО ЗБОРУ ЗА ПОДАННЯ ЗАЯВИ ПРО ОСКАРЖЕННЯ РІШЕННЯ, ЯКИМ ЗАСТОСОВАНО ТАКІ ОБМЕЖЕННЯ, Є НЕПРАВОМІРНОЮ

⚖️Правова позиція ВП ВС у справі № 990/263/23
👨🏻‍⚖️Рішення ВП ВС у справі № 990/263/23 від 22.02.2024

У апеляційній скарзі АТ наголошувало, що не може виконати обов'язок зі сплати судового збору у силу об`єктивної перешкоди, оскільки проведення платежів від імені осіб, до яких застосовано санкції, неможливо відповідно до вимог чинного законодавства.

ВП ВС підтримала позицію позивача та вказала, що останній позбавлений можливості сплати судовий збір як у готівковій, так і в безготівковій формі не тільки через банківську установу, а й іншими визначеними законом способами, оскільки усі вони передбачають використання платіжних систем.

Застосування до особи обмежувальних заходів (санкцій) суб'єктом владних повноважень не повинно супроводжуватися встановленням перешкод для звернення особи до суду щодо оскарження рішення про застосування таких правових обмежень. В іншому випадку будуть мати місце ознаки свавілля, що недопустимо в демократичній і правовій державі.

ВП ВС дійшла висновку, що суд першої інстанцій відмовив Товариству у відстроченні сплати судового збору за подання позовної заяви без належної оцінки обставин щодо його майнового стану (не враховано, що проведення платежів від імені осіб, до яких застосовано санкції, неможливо відповідно до вимог чинного законодавства), що призвело до необґрунтованого повернення позовної заяви Товариства.

Згодні з позицією ВС?

ZakonOnline - швидкий пошук судової практики

#Адміністративний_процес #правова_позиція
Forwarded from ЦДСП
Заявниця не використовувала образливих чи зневажливих слів щодо позивачів і не займала жодної позиції щодо вини будь-кого з причетних осіб, а просто розповіла послідовність подій, свідком яких вона стала на дорозі. Непідтвердження офіційним розслідуванням, не мало значення для цього висновку за відсутності ознак недобросовісності з боку заявниці. Дозволяючи свідкам подій, які могли бути пов`язані з кримінальними правопорушеннями, публічно і добросовісно розповідати про те, що вони безпосередньо бачили та належним чином повідомили органам державної влади, якщо вони не були зобов`язані дотримуватися таємниці розслідування, становить аспект захисту свободи вираження поглядів і за певних обставин може відповідати суспільним інтересам
🔥🔥Постанова ВП ВС від 27.03.2024 № 2-777/11 (14-103cвц23):
📎https://zakononline.com.ua/court-decisions/show/118195576
​​✍️ПРАВОВІ ПОЗИЦІЇ ВЕРХОВНОГО СУДУ ЩОДО КРИМІНАЛЬНИХ ПРАВОПОРУШЕНЬ У СФЕРІ СЛУЖБОВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

📁Добірка 508


СИСТЕМА ПОШУКУ СУДОВОЇ ПРАКТИКИ ВС ТА ЄСПЛ
ZakonOnline
🇺🇦 22815 правових позицій ВС
🇪🇺 1914 правових позицій ЄСПЛ

Правова позиція Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 16 січня 2024 року у справі № 443/711/19
Щодо умови визнання фізичної особи - підприємця службовою особою

Правова позиція Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 30 січня 2024 року у справі № 164/963/16-к
Щодо обставини, яка не може свідчити про підбурювання до надання хабаря

Правова позиція Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 14 лютого 2024 року у справі № 170/293/21
Щодо кваліфікації діяння за ч. 2 ст. 367 КК України

Правова позиція Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 06 лютого 2024 року у справі № 645/6247/16-к
Щодо особливостей кваліфікації діяння за ст. 127 та ст. 365 КК України

Правова позиція Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 22 лютого 2024 року у справі № 688/3517/16-к
Щодо можливості притягнення осіб до кримінальної відповідальності за ст.ст. 368 та 369-2 КК України без вирішення питання про притягнення надавача неправомірної вигоди

Правова позиція Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 12 березня 2024 року у справі № 676/4489/22
Щодо обов'язкової умови для кваліфікації діяння за ч. 1 ст. 366-2 КК України

ZakonOnline - швидкий пошук судової практики

#Кримінальний_процес #правова_позиція #добірка
​​✍🏻П.13 Ч.2 СТ.3 ЗАКОНУ УКРАЇНИ «ПРО СУДОВИЙ ЗБІР» ЗАСТОСОВУЄТЬСЯ У ЗВ'ЯЗКУ ІЗ ЗАХИСТОМ ПРАВ НА УСІХ СТАДІЯХ СУДОВОГО ПРОЦЕСУ

⚖️Правова позиція ВС у справі № 932/3458/20
👨🏻‍⚖️Рішення ВС у справі № 932/3458/20 від 20.03.2024

У спорі за позовом фізичної особи про відшкодування завданою митницею та ДКС України моральної шкоди, апеляційний суд стягнув з позивача судовий збір. У касаційній скарзі позивач вказав, що він був звільнений від сплати судового збору на підставі п.13 ч.2 ст.3 Закону України «Про судовий збір» під час звернення із позовною заявою до суду. Тому, на його думку, з нього не може бути стягнуто судовий збір за подання апеляційної скарги відповідачами.

КЦС ВС погодився з такими доводами касанта.

ВС зауважив, що у справі про відшкодування шкоди, заподіяної особі незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органу державної влади, органу влади АРК або органу місцевого самоврядування, їх посадовою або службовою особою, а так само незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів дізнання, досудового слідства, прокуратури або суду позивач звільняється від сплати судового збору не тільки у суді першої інстанції (при пред'явленні позову), але й на наступних стадіях цивільного процесу (при подачі апеляційної та касаційної скарги). Ці стадії судового захисту є єдиним цивільним процесом, завдання якого є справедливий розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушеного права.

У цій справі апеляційний суд не врахував, що п.13 ч.2 ст.3 Закону України «Про судовий збір» застосовується у зв'язку з захистом прав як у суді першої інстанції (при пред'явленні позову), так і на наступних стадіях судового процесу, а саме при апеляційному перегляді справи.

Згодні з висновком ВС?

ZakonOnline - швидкий пошук судової практики

#Цивільний_процес #правова_позиція

👉 З аналізом судової практики у сфері приватного права можна також ознайомитись на телеграм-каналі «Трохи про приватне право» Василя Крата, судді Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду, за посиланням: https://hottg.com/glossema.
Forwarded from ЦДСП
Визначення позивачем у справі складу сторін має відповідати реальному складу учасників спору у спірних правовідносинах та має на меті ефективний захист порушених прав особи, яка вважає, що вони порушені, із залученням необхідного кола осіб, які мають відповідати за позовом
🔥Постанова КГС ВС від 12.03.2024 № 918/7/23:
📎https://zakononline.com.ua/court-decisions/show/117847924
​​✍️ПРАВОВІ ПОЗИЦІЇ ВЕРХОВНОГО СУДУ У СПОРАХ МІЖ СПОЖИВАЧЕМ ПРИРОДНОГО ГАЗУ ТА ОПЕРАТОРОМ ГРМ

📁Добірка 509


СИСТЕМА ПОШУКУ СУДОВОЇ ПРАКТИКИ ВС ТА ЄСПЛ
ZakonOnline
🇺🇦 21850 правових позицій ВС
🇪🇺 1916 правових позицій ЄСПЛ

Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 09 лютого 2023 року у справі № 640/17686/19
Щодо дискримінаційності правового регулювання визначення місця встановлення вузла обліку для оператора ГРМ та іншого суб'єкта господарювання (не оператора ГРМ)

Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 10 жовтня 2023 року у справі № 826/1413/17
Щодо суб'єктів, до яких можуть бути застосовані санкції, передбачені абз. 7 п. 3 глави 4 Розділу ІХ Кодексу газорозподільних систем

Правова позиція Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 16 лютого 2024 року у справі № 905/2044/19
Щодо особливостей стягнення оператором ГТС вартості послуг балансування з оператора ГРС за період 2016 - 2019 роки

Правова позиція Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 13 березня 2024 року у справі № 910/9529/22
Щодо порядку визначення оператором обсягу відборів природного газу з газотранспортної системи в разі тимчасової несправності або виведення комерційного вузла обліку з експлуатації у точках виходу з газотранспортної системи

Правова позиція Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 27 березня 2024 року у справі № 914/129/23
Щодо наслідків невідповідності персоніфікованих даних споживача природного газу в заяві-приєднання до Типового договору, яка складалася Оператором ГРМ

ZakonOnline - швидкий пошук судової практики

#Адміністративний_процес #Господарський_процес #правова_позиція #добірка
​​✍🏻ДЕРЖАВНА РЕЄСТРАЦІЯ ВИКЛЮЧНИХ МАЙНОВИХ ПРАВ НА ТОРГОВЕЛЬНУ МАРКУ НА ІМ’Я КОМПАНІЇ З УПРАВЛІННЯ АКТИВАМИ НЕ СУПЕРЕЧИТЬ ЧИННОМУ ЗАКОНОДАВСТВУ

⚖️Правова позиція ВС у справі № 910/10373/22
👨🏻‍⚖️Рішення ВС у справі № 910/10373/22 від 14.03.2024

У цій справі КГС ВС досліджував питання щодо можливості реєстрації майнових прав інтелектуальної власності за інститутами спільного інвестування на підставі договорів про передання таких прав на ім`я компаній, що здійснюють управління активами інституту спільного інвестування від свого імені в інтересах пайових фондів, які не є юридичними особами.

Надаючи відповідь на це питання, ВС вказав, що відповідно до ч.7 ст.16 Закону України «Про охорону прав на знаки для товарів і послуг» власник свідоцтва може передавати будь-якій особі виключні майнові права інтелектуальної власності на торговельну марку повністю або щодо частини зазначених у свідоцтві товарів і послуг на підставі договору.

Водночас у чинному законодавстві відсутні будь-які обмеження щодо можливості включення до складу активів пайових інвестиційних фондів майнових прав інтелектуальної власності на торговельну марку (в активи відповідного інституту спільного інвестування).

Згідно із ст.43 Закону України «Про інститути спільного інвестування», укладаючи договори за рахунок активів пайового фонду, компанія з управління активами діє від свого імені в інтересах пайового фонду з обов'язковим зазначенням у таких договорах реквізитів фонду. Активи пайового фонду, в тому числі нерухоме майно, цінні папери і депозити, реєструються в установленому порядку на ім'я компанії з управління активами з обов'язковим зазначенням реквізитів такого фонду.

Таким чином, державна реєстрація виключних майнових прав інтелектуальної власності на торговельну марку на ім'я компанії з управління активами із зазначенням реквізитів фонду, в інтересах якого така компанія діє, не суперечить нормативно-правовим актам, якими врегульовано питання інститутів спільного інвестування.

Підтримуєте позицію ВС?

ZakonOnline - швидкий пошук судової практики

#Господарський_процес #правова_позиція
КПК України (Кримінальний процесуальний кодекс України)

Тест № 283: Процесуальні дії під час кримінального провадження НЕ можуть фіксуватися:
Anonymous Quiz
4%
у протоколі
25%
на будь-якому носії інформації
17%
на носії інформації, на якому за допомогою технічних засобів зафіксовані процесуальні дії
53%
у журналі судового засідання
​​✍🏻ВИСНОВКИ СУДОВО-ПСИХОЛОГІЧНИХ ЕКСПЕРТИЗ ІЗ ЗАСТОСУВАННЯМ КОМП’ЮТЕРНОГО ПОЛІГРАФА НЕСУТЬ В СОБІ ЛИШЕ ОРІЄНТУВАЛЬНУ ІНФОРМАЦІЮ

⚖️Правова позиція ВС у справі № 760/23990/17
👨🏻‍⚖️Рішення ВС у справі № 760/23990/17 від 13.03.2024

У касаційній скарзі прокурор зазначив що, апеляційний суд безпідставно погодився з висновками суду першої інстанції та не взяв до уваги висновки судово-психологічних експертиз.

ККС ВС визнав безпідставними ці доводи прокурора та вказав, що в цьому конкретному кримінальному провадженні суд позбавлений можливості використати фактичні дані висновків судово-психологічних експертиз із застосуванням комп'ютерного поліграфа, оскільки їх результати по суті зводяться до правдивості показань свідків про певні події, дані ними під час досудового розслідування.

П.6.8.1 Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 08.10.1998 № 53/56.8.1. передбачено, що психологічна експертиза може бути проведена із застосуванням спеціального технічного засобу - комп'ютерного поліграфа. Предметом її проведення є отримання орієнтувальної інформації щодо: ступеня ймовірності повідомленої опитуваною особою інформації; повноти наданої опитуваною особою інформації; джерела отриманої опитуваною особою інформації; уявлень опитуваної особи про певну подію; іншої орієнтувальної інформації, необхідної для конструювання версій розслідування певних подій.

Тобто, висновки судово-психологічних експертиз із застосуванням комп'ютерного поліграфа не є однозначними по своїй суті, а несуть в собі орієнтувальну інформацію.

Згодні з аргументами ВС?

ZakonOnline - швидкий пошук судової практики

#Кримінальний_процес #правова_позиція
​​✍🏻ПРОМІЖНЕ СУДОВЕ РІШЕННЯ ПІДЛЯГАЄ ОБОВ’ЯЗКОВОМУ ВИКОНАННЮ

🇪🇺Правова позиція ЄСПЛ у справі «KURAL v. TÜRKİYE» від 19.03.2024, заява № 84388/17

Заявник скаржився на те, що національні органи влади не поновили його на попередній посаді всупереч прийнятому на його користь рішенню про зупинення виконання наказу про його переведення.

ЄСПЛ наголосив, що виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розглядатися як невід'ємна частина «судового розгляду» для цілей ст.6 Конвенції. Це стосується також виконання проміжних судових рішень, які залишаються чинними до винесення остаточного рішення у справі, що розглядається судом. Вважати інакше означало б винесення обов'язкового, хоча і проміжного, судового рішення, позбавленого мети і сенсу.

У цій справі національні органи влади не виконали проміжне судове рішення належним чином. Так, заявника було знову призначено на ту саму посаду, на яку його було переведено оскаржуваним наказом.

Суд постановив, що він не переконаний у тому, що недолік проміжного провадження обов'язково буде виправлений на більш пізній стадії, тобто під час розгляду справи по суті, оскільки будь-яка шкода, завдана в цей час, може стати незворотною, а реальна можливість відшкодування завданої шкоди буде незначною - за винятком, можливо, можливості грошової компенсації.

Отже, що навіть коли невиконання обов'язкового до виконання проміжного судового рішення не робить виконання остаточного рішення в основному провадженні неможливим або надмірно складним, таке остаточне рішення та його виконання часто може бути нездатним відшкодувати будь-яку шкоду, завдану позивачам за цей час.

Відповідно, мало місце порушення п.1 ст.6 Конвенції.

Згодні з висновком ЄСПЛ?

ZakonOnline - швидкий пошук судової практики

#ЄСПЛ #правова_позиція
​​✍️ПРАВОВІ ПОЗИЦІЇ ВЕРХОВНОГО СУДУ, ЯКІ СКАСУВАЛИ ПОПЕРЕДНЮ СУДОВУ ПРАКТИКУ

📁Добірка 510

СИСТЕМА ПОШУКУ СУДОВОЇ ПРАКТИКИ ВС ТА ЄСПЛ
ZakonOnline
🇺🇦 22830 правових позицій ВС
🇪🇺 1915 правових позицій ЄСПЛ

Щодо відсутності в ЦК УРСР 1963 року конструкції нікчемності правочину чи договору

📕Скасована правова позиція:
Правова позиція Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 30 листопада 2022 року у справі № 490/5891/19
Щодо нікчемності нотаріально не посвідченої угоди, яка укладена на товарній біржі

📗Актуальна правова позиція: Правова позиція Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 25 березня 2024 року у справі № 336/6023/20


Щодо неможливості нотаріального посвідчення договору, укладеного на товарній біржі

📕Скасована правова позиція:
Правова позиція Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 30 листопада 2022 року у справі № 490/5891/19
Щодо нікчемності нотаріально не посвідченої угоди, яка укладена на товарній біржі

📗Актуальна правова позиція: Правова позиція Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 25 березня 2024 року у справі № 336/6023/20(1)

ZakonOnline - швидкий пошук судової практики

#Цивільний_процес #правова_позиція #добірка #відступ
​​✍🏻ВИПЛАТА ПРЕМІЙ, ПЕРЕДБАЧЕНИХ КОНТРАКТОМ, ЗАЛЕЖИТЬ ВІД РЕЗУЛЬТАТУ ПРАЦІ ПРАЦІВНИКА

⚖️Правова позиція ВС у справі № 760/1125/20-ц
👨🏻‍⚖️Рішення ВС у справі № 760/1125/20-ц від 19.02.2024

Працівник звернувся з позовом до АТ «Укрзалізниця» про стягнення заборгованості із заробітної плати у виді квартальних премій та річної премії. Позивач вважав, що працівники, на яких поширюються нормативно-правові акти, якими визначено умови та розмір здійснення виплат премій, можуть бути позбавлені таких виплат лише у випадках i за умов, передбачених цими актами.

КЦС ВС не погодився з доводами позивача з огляду на таке.

Для врегулювання трудових відносин які виникають на підставі трудового договору (контракту) застосовується механізм централізованого державного регулювання трудових відносин, який у поєднанні із індивідуально-договірним регулюванням праці дозволяє сторонам трудового договору (контракту) визначити його умови, що при досягненні згоди щодо їхнього змісту включаються до умов трудового договору (контракту) та є обов'язковими до виконання сторонами.

Премії, передбачені контрактом, як і інші премії, передбачені системою оплати праці, не нараховуються і не виплачуються автоматично. Їх виплата залежить від результатів праці працівника, а саме досягнення умов і показників преміювання, визначених у положенні про преміювання. Рішення про виплату премії приймає роботодавець на підставі виконаних працівником умов і досягнутих показників преміювання.

При встановленні досягнутих результатів праці (умов і показників преміювання), які для членів виконавчого органу передбачені Картою оцінки результатів членів правління) виплата премій роботодавцем є обов'язковою. Своєю чергою, в разі недосягнення встановлених показників преміювання, ці премії не виплачуються або зменшуються в розмірі (за наявності підстав), і це не може розглядатися як порушення роботодавцем умов контракту з членом виконавчого органу акціонерного товариства.

Погоджуєтеся з позицією ВС?

ZakonOnline - швидкий пошук судової практики

#Цивільний_процес #правова_позиція
​​✍🏻КОНТРОЛЮЮЧИЙ ОРГАН МАЄ ПРАВО ФОРМУВАТИ ТА НАДСИЛАТИ ВИМОГУ ПРО СПЛАТУ БОРГУ (НЕДОЇМКИ) ЗІ СПЛАТИ ЄСВ, ЯКИЙ УТВОРИВСЯ У ПЕРІОД З 14.04.2014 ПО 12.02.2020

⚖️Правова позиція ВС у справі № 360/4568/20
👨🏻‍⚖️Рішення ВС у справі № 360/4568/20 від 27.02.2024

ПрАТ звернулося з позовом до ДПС про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) зі сплати ЄСВ. У позивача до 12.02.2020 склалися очікування, що йому під час проведення АТО буде дозволено не сплачувати єдиний внесок, при цьому недоїмка за нарахованим, але не сплаченим ЄСВ, буде списана за його заявою після закінчення АТО.

КАС ВС не підтримав доводи позивача та вказав, що з аналізу п.9-3 (у подальшому п.9-4) розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон №2464-VI), вбачається, що платники єдиного внеску, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, де проводилася АТО, на період з 14.04.2014 до закінчення АТО або військового чи надзвичайного стану, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених ч.2 ст.6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Проте на підставі абз.5 пп.«у» п.83 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 14.01.2020 №440-IX «Про внесення змін до Митного кодексу України та деяких інших законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи», який набрав чинності 13.02.2020, п.9-4 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №2464-VI було виключено.

Відповідно, з 13.02.2020 платники єдиного внеску зобов'язані виконувати в повному обсязі обов'язки покладені на них нормами Закону №2464-VI, зокрема ст.6, в тому числі і щодо сплати ЄСВ, а контролюючі органи зобов'язані вчиняти дії (виконувати обов'язки в межах визначених нормами вказаного Закону), зокрема і щодо направлення вимоги про сплату недоїмки у разі її наявності.

Погоджуєтеся з позицією ВС?

ZakonOnline - швидкий пошук судової практики

#Адміністративний_процес #правова_позиція
HTML Embed Code:
2024/04/25 08:26:15
Back to Top